Amikor megszületett a kislányom, és már elkezdett nyúlni a játékokért, döbbenten tapasztaltam, hogy még mindig vannak olyanok, akiknek a szájából elhangzik a “szép kezeddel fogd” mondat.
Nálunk én kaptam a “figyelmeztetést” a nagyszüleimtől. Nyújtottam a kislányomnak a játékot, ő pedig nyúlt érte a bal kezével, amire a nagypapám úgy reagált, hogy “A szép kezébe add, mindig a jobb kezébe.” Megdöbbentem hirtelen, de mondtam, hogy nálunk nincs ilyen, nincs szép, vagy nem szép keze a gyereknek. Az édesapja is balkezes, lehet, hogy ő is az lesz, na és?
Az, hogy valaki jobb vagy balkezes lesz-e már magzati korban eldől. A balkezeseknél a jobb, a jobbkezeseknél a bal agyfélteke a domináns. A dominancia kialakulásáért az idegrendszer a felelős, de ma már ismert az a gén, amely a balkezességért “felel”. Így tehát nem balszerencse, vagy bármi egyéb áll a háttérben, csupán genetika.
Van sajnos több olyan tapasztalatom is családon belül, amikor súlyos problémát okozott, hogy az illető “nem lett balkezes”. A másik nagypapámat átszoktatták jobb kézre, a régi kéz rácsapós módszerrel. Ő maga azt mondja, ezért lett kétbalkezes, és nagyon sok nehézséget okoz neki, hogy anno erőszakkal átszoktatták a jobb kezére.
Egy másik rokonomnál pedig, akkor derült fény a problémára, amikor gondjai adódtak a betűkkel az iskolában. Volt, hogy a betűket fordítva írta, kihagyta őket. Elvitték szakemberhez, aki megállapította, hogy a kislány eredetileg balkezes lett volna (nem szoktatták át), de kiskorában, mivel sok mindent utánzással tanulnak a gyerekek, a rajzolgatást az édesanyja után ő is jobb kézzel kezdte tanulni.
Régen sajnos sokszor szoktatták át erőszakkal a gyermekeket a jobb kezükre, mert balszerencsének vélték, ha a gyermek balkezes volt. Sajnos ezzel igen nagy károkat is okoztak az adott gyermeknél, mind lelkileg, mind testileg.
Ha valakit megpróbálnak átszoktatni, annak nagyon sok negatív következménye lehet, hiszen felborulnak az eredeti dominancia viszonyok. A teljesség igénye nélkül, az átszoktatás az alábbi problémákat okozhatja a gyermeknél:
– fáradékonyság, kimerültség
– koncentrációs zavar
– jobb és bal kéz összekeverése
– szorongás, érzelmi zavarok
– önbizalomhiány
– tanulási nehézségek
– olvasás-, írás- és számolási nehézségek
– beszédzavarok (pl. dadogás, pöszeség, hadarás)
Vannak olyan esetek, amikor nincs szó átszoktatásról, mégsem alakul ki a gyermeknél a domináns oldal. Ilyenkor keresztezett- vagy kevert dominanciáról beszélhetünk.
A keresztezett dominanciánál az okozza a problémát, hogy nem teljesen domináns egyik oldal sem: a gyermeknél a domináns kéz, láb, szem, fül nem ugyanazon az oldalon van. Vagyis lehet, hogy jobb kézzel tollasozik, de bal lábbal focizik. Valamit a jobb, valamit a bal agyfélteke irányít.
A kevert dominancia esetén nem következetes az egyik oldal használata. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a gyermek például a jobb kezével ír, de a bal kezével eszik.
A szakemberek szerencsére tudnak már számos módszerrel segíteni az idegrendszernek abban, hogy kialakuljon a domináns oldal. A legfontosabb, hogy eldőljön jobb vagy balkezes-e az illető, mert a szem, fül, láb már ehhez fog igazodni.
Mindenképpen figyeljünk oda a jelekre, hogy szükség esetén szakember segítségét tudjuk kérni.
A feltett kérdésre azt hiszem egyértelmű a válasz: NEM. Nincs alapja a régi elméleteknek, hogy a balkezesek ügyetlenebbek, butábbak, vagy szerencsétlenebbek lennének, csupán nekik a jobb agyfélteke a dominánsabb. Semmilyen körülmények között ne szoktassuk át gyermekünket a másik kezére, vagy éreztessük vele, hogy a balkezessége miatt ő más volna.
Ma már a balkezesek mindennapjainak megkönnyítésére sok eszköz kapható kifejezetten rájuk szabva, mint például a balkezes olló.
Éljen augusztus 13. a Balkezesek Nemzetközi Világnapja 🙂
Képek forrása: http://www.pixabay.com